Yeni Uygulama Yarın Başlıyor: Trafik Sigortasında Zorunluluk Kaldırılıyor

1 yıllık süre ile belirlenen trafik sigortası poliçeleri, çok sayıda farklı kuruluşun uygulamaları nedeniyle araç sahipleri için oldukça sıkıntılı bir sürece neden olabiliyor.

Yıllar içerisinde yaşanan problemlerin ardından, zorunlu trafik sigortasında riskli basamaklarda bulunan sürücülerin yaşadığı ‘teklif’ sorunlarına çözüm getirmek amacıyla geliştirilen “Sigorta Aracıları Teklif Platformu” 19 Şubat tarihi itibarıyla yürürlüğe girecek.

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (SEDDK) usul ve esaslarını belirlediği platform uygulamasında, trafik ruhsatı olan sigorta şirketlerinin üyeliği zorunlu tutularak sisteme entegrasyonu sağlandı. 17 bin sigorta acentesinin üyelik süreci, üyelik ücreti ödeme şartı ile isteğe bağlı tutuldu.

SİGORTA TEKLİFLERİ DAKİKALAR İÇERİSİNDE ALINABİLECEK

Platformun amacı, sürücülerin hızlı bir şekilde poliçelerine ulaşmalarını sağlamak ve teklif vermeyen şirketleri belirlemeyi kolaylaştırmak olarak belirlendi.

SEDDK’nin belirlediği genelgeye göre, sigorta şirketleri, aracılık sözleşmesi bulunan acentelerle organik bir şekilde işbirliği yapacak. Hukuksal bağı olmayan sigorta şirketi ile acente arasında sadece platform üzerinde geçerli olan sözleşmeler yapılacak.

Süresi içinde birinci fazdaki şirketlerden teklif alınamaması durumunda Platform Aracılık Sözleşmesi kapsamında aracılık ilişkisi kurulan diğer sigorta şirketlerinden teklif alınabilecek olan ikinci faza geçileceği belirtilen açıklamada, “Bu fazda da 10 dakika içinde söz konusu şirketler tarafından teklif verilecek ve bu teklif numaraları üzerinden şirket ekranlarından poliçe tanzim edilecektir. Sigorta şirketleri, Platform üzerinden verilen teklifler ile düzenlenecek poliçelerin prim tahsilatına (taksit sayısı vb.) ilişkin olarak Platform haricinde düzenlenen poliçelere kıyasla zorlaştırıcı koşullar belirleyemeyecektir. Şirketler tarafından teklif verilmemesi ve verilen teklif ile gün sonuna kadar poliçe tanzim edilmemesi poliçe düzenlemekten kaçınma hali olarak kabul edilecektir” bilgisi verildi.

TEK ŞİRKETLE ÇALIŞMA ZORUNLULUĞU KALDIRILDI

Platform üzerinden yapılan aracılık sözleşmelerinde teminat mektubu veya kefalet sigortası talep edilmeyecek. Ayrıca, sigorta şirketleri acentelere sadece tek bir şirketle çalışma zorunluluğu getiremeyecek ve acentenin müşteri portföyüne zarar verecek herhangi bir kısıtlama yapamayacak.

Yeni sistemde teklif alma süreci iki faza ayrılacak. İlk fazda, acenteler halihazırda anlaşmalı oldukları sigorta şirketlerinden 10 dakika içinde teklif alabilecekler. Sigortalının onayladığı teklif işleme alınacak. İlk fazda teklif alamayan acenteler, ikinci faza geçecekler.

İkinci fazda, acenteler platform üzerinden diğer sigorta şirketlerinden teklif alabilecekler. Bu fazda da 10 dakika içinde teklifler verilecek ve verilmeyen tekliflerin ve gün sonuna kadar poliçe tanzim edilmemesinin poliçe düzenlememek olarak kabul edileceği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x