‘Sadık Ahmet’in Can Atalay bağlantısını Odatv yazdı: Yapım şirketinden açıklama geldi… TRT işin neresinde

Batı Trakyalı Müslüman Türklerin efsanevi lideri Dr. Sadık Ahmet’in hayatını anlatan TRT ortak yapımı “Sadık Ahmet” filmi sinema salonlarındaki yerini aldı. Dr. Sadık Ahmet’in, Batı Trakya Türklerinin birçok hakkının Yunanistan tarafından hiçe sayılmasına karşı verdiği mücadeleyi anlatan filmin zamanlamasının Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürüldüğü döneme denk gelmesi dikkat çekmiş TRT, Can Atalay konusunda hükümete ve meclise bir tavır mı alıyor sorusunu akıllara getirmişti.

Bu sorular henüz akıllardayken film için yeni bir gelişme yaşandı. Odatv’nin durumu haberleştirip dikkat çektiği filmin vizyona girme zamanına dair ve vizyonda kalma süresine dair yapım şirketi MCG Film basın açıklamasında bulunarak filmin yalnızca 1 hafta vizyonda kalacağını açıkladı.

Mevcut sorular yanıtlanmamışken filmin yalnızca bir hafta vizyonda kalması dikkat çekerken şirket daha sonra uzun süreli bir vizyon dönemine de girileceğini kaydetti.

Yapım şirketinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Sadık Ahmet’ filmimiz Akademi Ödülleri Aday Adaylığı (OSCAR Ödülleri) ön şartları gereğince ‘yalnızca 7 gün’ vizyonda kalacak şekilde 2 Şubat 2024 tarihinde vizyona girmiştir. Lozan Barış Antlaşmasının Türkiye Cumhuriyetimize emaneti olan Batı Trakya Türklerinin, Yunanistan sınırları içerisinde uzun yıllar boyu uğradığı haksızlıklar ve bu haksızlıklara karşı mücadele eden merhum Doktor Sadık Ahmet’in hayatını anlatan filmimiz, uluslararası kavram üstünlüğü, evrensel insan hakları, dünya barışı ve eşit vatandaşlık konularında hem devletimiz hem de tüm dünya mazlumları açısından ciddi önem arz etmektedir.

TRT Ortak Yapımı olan filmimiz için, sektörümüzün çok kıymetli Anadolu Sinema ve Televizyoncular Meslek Birliği, Sinema Oyuncuları Meslek Birliği, Belgesel Sinemacılar Birliği, Film Yapımcıları Meslek Birliği, Senaryo ve Diyalog Yazarı Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği, Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği, Türkiye Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği, Sinema Eseri Yapımcıları Meslek Birliği, Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği, Televizyon ve Sinema Filmi Yapımcıları Derneği’nden oluşan sinema meslek birlikleri ile Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği, Film Yönetmenleri Derneği, Senaryo Yazarları Derneği, Sinema Emekçileri Sendikası, Sinema Yazarları Derneği, Sinema Oyuncuları Derneği ve Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğümüz temsilcilerinden oluşan Sanatsal Etkinlikler Komisyonu tarafından uygun ve yeterli görüldüğü takdirde, Haziran ayı içerisinde En İyi Uluslararası Film alanında Akademi Ödülleri için Türkiye Cumhuriyetinden aday adayı olarak başvurumuzu yapacağımızı bildiriyoruz.

Başvuru sürecinin tamamlanması akabinde filmimiz hem ülkemizde hem de yurt dışında uzun bir vizyon sürecine tekrar girecektir”

SADIK AHMET – CAN ATALAY BAĞLANTISI

Sadık Ahmet, Batı Trakya Türklerinin haklarını savunmak için seçimlere girerek milletvekili olmuştu. 18 Haziran 1989 genel seçimlerinde Batı Trakya Türklerinden seçilen ilk bağımsız milletvekili olan Sadık Ahmet’in vekilliği kısa bir süre sonra iptal edildi. 26 Ocak 1990 tarihinde gerçekleşen bir konuşmasında, Batı Trakya Azınlığı ile “Türk” sıfatını kullanmasından ötürü tutuklandı ve Selanik Dudullu hapishanesinde 2 ay geçirdikten sonra cezasının kalanı paraya çevrilip serbest bırakıldı. Sadık Ahmet’in yaşam öyküsünün beyaz perdeye yansıtıldığı bugünlerde Türkiye İşçi Partisi Hatay milletvekili Can Atalay’ın da vekilliği TBMM tarafından iptal edildi. 30 Ocak 2024 tarihinde tutukluluğu hakkında Anayasa Mahkemesinin iki kez hak ihlâli kararı vermesine rağmen Can Atalay’ın milletvekilliği AKP tarafından mecliste bir yazı okutularak düşürüldü. Filmin zamanlaması bu açıdan dikkat çekti. Bu gelişme akıllara TRT’nin Can Atalay konusunda hükümete ve meclise bir tavır mı alıyor sorusunu getirdi.

SADIK AHMET KİMDİR

Batı Trakya Türklerinin haklarını savunmak için bir parti kurdu ve sonuna kadar mücadele etti.Batı Trakya Türklerine “Türk” dediği için hapse atılan Dr. Sadık Ahmet, Batı Trakya’daki azınlığın haklarını koruyan Lozan Barış Antlaşması’nın 73. yıl dönümünde henüz 48 yaşındayken şüpheli bir trafik kazasında hayatını kaybetti.

Batı Trakya’daki Gümülcine vilayetinin Küçük Sirkeli köyünde 1947 yılında dünyaya gelen Dr. Sadık Ahmet, Ankara ve Selanik’teki tıp öğreniminin ardından, yaklaşık 3 yıl Yunan ordusunda zorunlu askerlik görevini yaptı.

“TÜRK” DEDİĞİ İÇİN HAPİS CEZASI ALDI

1978 yılında ailesinin yanına hekim olarak dönen Sadık Ahmet, 1985’te Batı Trakya’daki hak ihlallerine dikkati çekmek için imza kampanyası başlattı ancak 1988’de kampanya nedeniyle 30 ay hapis cezasına çarptırıldı.
Ahmet, Batı Trakya Türklerine “Türk” diye hitap ettiği için 1990’da yine hapis cezasına çarptırıldı.

“TÜRK OLMAK SUÇSA, ŞUNU TEKRARLIYORUM: TÜRK’ÜM VE ÖYLE KALACAĞIM”

Hapse girmeden önce, “Sadece Türk olduğum için hapse götürülüyorum. Eğer Türk olmak suçsa, şunu tekrarlıyorum: Türk’üm ve öyle kalacağım” diyerek en bilinen deklarasyonlarından birini yapan Dr. Ahmet’in Gümülcine’de görülen mahkemesine binlerce kişi akın ederek, destek için binanın dışında “Biz Türk’üz” sloganları attı.

1995 yılında kaleme aldığı “Batı Trakya’da Yaşayan Türk Toplumunun Şikayetleri ve İstekleri” adlı yazısında, Sadık Ahmet şu satırları yazdı:
“Batı Trakya Yunanistan’a bırakıldığı günden beri Yunan yönetimleri daima Türk toplumlarını kendileri için bir tehlike olarak gördü. Bu düşünceden hareket edilerek uygulanan politika şu 2 ana başlık altında toplanıyor. Birincisi; Türk toplumunu göçe zorlamak, ikincisi ise; göç olmadığı takdirde asimile edebilmek.”

YUNANİSTAN’IN “TÜRK” KİMLİĞİNİ İNKARI

Dr. Sadık Ahmet, yine aynı başlıklı yazısının “Türk Kimliğinin İnkarı” alt başlığında şu açıklamaları yaptı:
“Ana dilinin Türkçe olması, gelenek-görenekler, din ile milli varlıklar, azınlığın Türk olduğunu açıkça ortaya koyar. Yunan devlet yetkilileri ile yönetimin her kademesinde toplumun ırkı inkar edilerek yalnız Müslüman olduğu ileri sürülüyor. Daha da ileri gidilerek toplumun ırkının Yunan olduğunu dahi söyleme cüreti gösteriyorlar. Bu iddiaların savunulabilmesi için 1928’de kurulan ‘Gümülcine Türk Gençler Birliği’, 1936’da kurulan ‘Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği’ ve daha sonra kurulan ‘İskeçe Türk Birliği’ kapatılarak, Batı Trakya’da Türk yok, Türk sadece Türk vatandaşlığını ifade eder fikrinden hareketle Bidayet, İstinaf ve daha sonra da Temyiz Mahkemesi kararları ile birliklerin kapatılmasını onayladı.”

BATI TRAKYA TÜRKLERİNİN İLK VE TEK SİYASİ PARTİSİ

Yunanistan’da 1989 yazı ve 1990 baharında düzenlenen genel seçimlerde aldığı yüksek oranda oylarla, bağımsız milletvekili olarak meclise giren Dr. Sadık Ahmet, 1991’de Batı Trakya Türklerinin ilk ve tek siyasi partisi, Dostluk, Eşitlik ve Barış Partisi’ni (DEB) kurdu.
Yunanistan, Sadık Ahmet’in seçilmesini engellemek için hem siyasi partilere hem de bağımsız adaylara yüzde 3’lük seçim barajı koydu.

ŞÜPHELİ BİR TRAFİK KAZASINDA HAYATINI KAYBETTİ

Sadık Ahmet, Batı Trakya’daki azınlığın haklarını koruyan Lozan Barış Antlaşması’nın 73. yıl dönümünde 24 Temmuz 1995’te henüz 48 yaşındayken şüpheli bir trafik kazasında hayatını kaybetti.
Batı Trakya’da, Yunanistan devletinden 1970 ve 1980’ler boyunca baskı gören 150 bine yakın Müslüman-Türk halkının liderliğini üstlendi.

Sadık Ahmet, “Batı Trakya’da Yaşayan Türk Toplumunun Şikayetleri ve İstekleri” yazısını şu sözlerle bitirdi:
“Batı Trakya Türkü’nün de doğup büyüdüğü yerde insanca yaşama hakkında, ırkına, diline, dinine, gelenek ve göreneğine, eşit vatandaş gibi yaşamasına saygı duyulmasını istiyor ve bekliyoruz.”

TRT’nin dilinin altındaki: Sadık Ahmet’in milletvekilliği nasıl düşürüldü… Dün vizyona giren filmin zamanlaması dikkat çekiciGüncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x