Bosna Hersek’te İsrail’in Gazze’ye saldırıları protesto edildi

Bosna Hersek’in Bihac şehrinde yüzlerce kişi, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını protesto etmek için bir araya geldi.

Şehir meydanında toplanan Bosna Hersekliler, Filistin bayrakları açarak İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını protesto etti.

Göstericiler, İsrail aleyhine sloganlar attı ve “Özgür Filistin” yazılı pankartlar taşıdı. Protesto gösterisine gelen birçok Bosna Hersekli genç ve çocuk, yüzlerine Filistin bayrağı çizerek, gösteriye destek verdi.

İyimserlik Derneği Başkanı Vahid Zulic, burada yaptığı açıklamada, İsrail tarafından katledilen masum Filistinlilerle birlikte olduklarını söyledi.

Gazze’de insanların zulüm gördüğüne işaret eden Zulic, şehrin birçok yerine farkındalığı artırmak için Filistin bayrakları astıklarını vurguladı.

İsrail’in Gazze’ye saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e “Aksa Tufanı” adıyla kapsamlı saldırı başlattı.

İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırıya başladı.

Gazze’den düzenlenen saldırılarda 309’u asker 1400 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 İsraillinin yaralandığı aktarıldı.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye saldırılarında 2 bin 913’ü çocuk ve 1709’u kadın, 397’si yaşlı olmak üzere 7 bin 28 kişiyi öldürdüğünü, 18 bin 484 kişiyi de yaraladığını duyurdu.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 100’ün üzerinde Filistinlinin öldüğü belirtildi.

Çatışma bölgelerinde, çoğu İsrail bombardımanında 25 gazeteci yaşamını yitirdi.

İsrail-Lübnan sınırında 8 Ekim’den bu yana İsrail ordusu ile Hizbullah arasında yaşanan çatışmalarda ise 45 Hizbullah üyesinin yanı sıra İslami Cihad Hareketi’nden 6, Hamas’tan 3, Hizbullah destekli Sünni Direniş Tugayı mensuplarından da 2 kişi öldü, biri gazeteci 4 sivil hayatını kaybetti.

Lübnan tarafından düzenlenen saldırılarda da 3 İsrail askeri ve bir İsrailli sivil yaşamını yitirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x