Afrika ülkesinde bitmeyen şiddet: Okulu basıp yüzlerce öğrenciyi kaçırdılar

Şiddetin dinmediği Afrika ülkesi Nijerya’da İslamcı silahlı gruplar bir okula baskın düzenleyerek yaklaşık 300 öğrenciyi kaçırdı.

Ülkenin kuzeybatısındaki Kuriga kasabasında motorsikletlerle bir okula baskın düzenleyen silahlı kişiler, sabah dersine katılan yaşları 8 ila 15 arasındaki yüzlerce öğrenciyi bilinmeyen bir yere götürdü.

Olay, kaçırma olaylarının sık yaşandığı ülkede son yılların en büyük kaçırma eylemi oldu. Kaduna Valisi Uba Sani, ailelere çağrı yaparak “Tüm çocukların geri geleceğini garanti ederiz” dedi.

CHIBOK KIZLARI TÜM DÜNYADA SES GETİRMİŞTİ

Ülkede 2014’te Boko Haram örgütünün Chibok köyünde 276 kız öğrenciyi kaçırması büyük ses getirmiş, tüm dünyada “Chibok kızlarını kurtarın” sloganıyla kampanyalar düzenlenmişti. 10 yıl sonra kaçırılan 100’den fazla kızın akıbeti hala bilinmiyor.

Ülkeni kuzeydoğusunda Çad ve Kamerun sınırında bir sığınmacı kampında da en az 200 kadın ve çocuk bu hafta silahlı kişilerce kaçırılmıştı.

Afrika’nın en kalabalık ülkesi olan 213 milyon nüfuslu Nijerya’da İslamcı Boko Haram örgütü özellikle kadın ve çocukları hedef alıyor. Silahlı çeteler de insanları fidye için kaçırıyor.

BM verilerine göre ülkede radikal grupların yol açtığı şiddet olaylarında 350 binden fazla kişi öldü, 2 milyona yakın kişi ise yerinden oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x