ABD seçimleri yaklaştı: Putin, oyunu kullandı

Rusya lideri Putin, Rossiya 1 televizyonunda yaptığı açıklamada, Minsk Anlaşması’nı uygulamayan eski Almanya Başbakanı Angela Merkel ve eski Fransa Cumhurbaşkanı Nikola Sarkozy’nin aslında Ukrayna ordusunu silahlandırmak için zaman kazanmaya çalıştıklarını belirtti. Putin, Rusya’nın Ukrayna’daki aktif çalışmaları daha erken başlatmamış olmasından dolayı üzgün olduğunu ifade etti.

ABD Başkanlığı seçimleri hakkındaki bir soruya cevaben, Putin, mevcut ABD Başkanı Joe Biden’ın daha deneyimli ve öngörülebilir bir politikacı olduğunu belirtti. Biden’ın sağlık durumu hakkında yorum yapmaktan kaçınan Putin, “Ben doktor değilim. Bu konuda yorum yapma hakkına da sahip olduğumu düşünmüyorum” dedi.

Sunucunun Biden’in kafasını helikoptere çarpması olayını hatırlatması üzerine Putin, “Kafasını bir yere çarpmayan var mı?” diyerek konuya ilişkin espri yaptı. Üç yıl önce Biden hakkında yapılan “iş yapacak durumda olmadığı” eleştirilerini hatırlatan Putin, Cenevre’deki görüşme sırasında bunun böyle olmadığını belirtti.

Putin, ABD’nin mevcut politikası hakkında endişelerini dile getirerek, ABD halkının seçeceği her liderle çalışmaya hazır olduklarını ancak Biden’in politikalarını eleştirdiğini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in Rusya karşıtı açıklamalarını değerlendiren Putin, Blinken’in Rusya kökenli olmasına rağmen bu tür söylemlerden kaçınması gerektiğini söyledi.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock’un Rusya karşıtı tutumunu eleştiren Putin, Baerbock’un kendi ülkesine de zarar verdiğini ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x